Delikatna stokrotka z kolcami

By | 09:45 105 commentsUdało Ci się. Nie rozumiesz do końca dlaczego z kolejki czekających żółtodziobów, którzy jeszcze do niedawna większość wieczorów spędzało wykorzystując magiczne właściwości prostokątnego plastiku uprawniającego do zniżek na barze w klubach wybrali właśnie Ciebie. Jednak sprawa jest niepodważalna niczym naukowy fakt iż kometa, która wiele milionów lat temu robiąc łubudu pozbawiła Ziemię wszelkiego życia na niej, a my pozbawieni zostaliśmy możliwości hodowania sobie małego dinozaura w ogródku. Tak właśnie się stało. Pierwszego dnia przychodzisz i z uśmiechem na ustach i zapałem do pracy nie możesz doczekać się wszystkich stojących przed Tobą zadań! Witasz się ze wszystkimi nowymi towarzyszami, którzy równiutko biurko w biurko zajmują identyczne fotele w gabinecie. Nie możesz doczekać się już wspólnej pracy nad projektami, burz mózgów podczas konferencji i wypracowywania planów, których realizacja wyniesie firmę na sam szczyt. Chcąc zrobić dobre wrażenie przynosisz pudełko z pączkami dla każdego, które zakupiłeś w małej piekarni u ulubionego pana piekarza. Twoi koledzy patrzą ze zdziwieniem jednak z grzeczności biorą po marnej jakości wypieku... wychodząc pięć minut później na lunch do najmodniejszej restauracji sushi, w której kelnerka nie pyta już o zamówienie, zamówienia składają tu codziennie. Pierwsza konferencja, spotykacie się dookoła długiego stołu. Szef przekazuje informacje o nowym projekcie i kiedy czekasz aż wspólnie zaczniecie debatować nad pomysłami nagle czujesz się jak na bokserskim ringu. Słyszysz pierwszy głos, choć decybele świadczyłyby raczej o krzyku - ,,Ja się tego podejmę, jestem najlepszy w robieniu reaserchu!". Z drugiej strony; ,,Ale ostatni to Ci coś nie wyszedł..." Za chwile dochodzi trzeci; ,,Za to JA..." Zaczyna się licytacja. Ostatecznie wygrywa ten, który przypomniał szefowi o tym jak fantastycznie prezentuje się jego żona w nowym futrze, które on zdobył dzięki swoim kontaktom z Mediolanu. Ty żadnego zadania nie otrzymałeś, bo przez całe spotkanie nie ośmieliłeś się nawet otworzyć ust. Jedno spotkanie, drugie, trzecie... nadal bez zadań, a szef odezwał się do Ciebie raz kiedy sądząc, że jesteś nowym sprzątaczem poprosił o dokładniejsze wytarcie jego biurka z kurzu następnym razem.

Pytając kolegów słyszysz jedno zdanie: ,,Chcesz dobrej rady? Musisz mieć twardy zad inaczej zginiesz w tej robocie". Nie możesz taki być, nie możesz i już. Wtapianie się we wzór tapety na ścianie niczym kameleon i obserwowanie lśniących lakierków butów zda się na nic. Lubisz obcować z naturą i słuchać śpiewu ptaków w towarzystwie drzew? Nie przejdzie. Masz miękkie serce? Lepiej sprzedaj je na nielegalnym rynku narządów, może będzie z tego przynajmniej jakiś pożytek i kupisz sobie nowy telewizor w HD. Odczuwanie emocji, kierowanie się intuicją, Twoja nieśmiałość - wszystko to do niedawna uznawane za prawdziwe cnoty. Gdy byłeś jeszcze Jasiem, nie Janem, mama głaskała po główce mówiąc ,,bądź dobry dla innych, a oni będą dobrzy dla Ciebie". Dzisiaj to  jak największe wady, które powinieneś wyrzucić ze swojego życia niczym jogurt po terminie zalegający w Twojej lodówce. Z nimi przecież nie ma szans na powtórzenie kariery założycieli Facebooka, którzy obecnie wakacje spędzają na plażach jednak w miejscu gdzie raczej nie dosłyszą: ,,gotowana kukurydza", ,,lody lody dla ochłody", a nad głowami zamiast stada dzieciaków biegającymi z łopatkami mają palmy. Jesteś wrażliwy, nie zatem dla Ciebie rozpychanie się łokciami po swoje i walka w często mało czystej grze, która nie raz kończy się podrapanymi policzkami, jak po starciu z dziką zwierzyną. Właściwie to Twoi współpracownicy trochę Ci przypominają stadko dzików to może następnym razem zamiast pączków weź torebkę z żołędziami? 

Tam gdzie praca nastawiona jest na rywalizacje, wydajność, przebojowość i produktywność nieśmiałość tak niegdyś uznana za prawdziwą wartość może być problemem. Zabranie głosu na spotkaniu przysparza Cię o kołatanie serca, którego dźwięk słychać w całym budynku i okolicznych miastach? Zaproponowanie pomysłu powoduje wykręcanie się języka w supeł z którym nawet harcerz ze wszystkimi odznakami miałby problem, aby go rozwiązać? Wrażliwiec tak nieśmiały i niepewny siebie nie ma szans w starciu z patrzącymi z góry rywalami. To niczym pływanie w basenie, tylko zamiast przyjacielskich delfinów znad tafli wody wystaje płetwa rekina i ostre kły.Masz potencjał, masz w sobie ,,to coś" jednak Twoja wrażliwa dusza nie pozwala Ci wyjść poza ,,bezpieczną strefę". Kończy się to poczuciem bezsilności, absolutnym brakiem motywacji do działania i poczuciem zderzenia z murem.

To co, kupować już kij? 
Pozostać w swojej skorupie czy wyzbyć wszelkich emocji zamieniając w kolejnego korporacyjnego klona pozbawionego czucia. A może rozwiązanie tkwi gdzieś pomiędzy? Wrażliwość to strefa emocji. Odcinając się od niej odcinamy od czucia. Czucie natomiast zastępujemy racjonalizacją, która pozbawia nas szukania celów, posiadania marzeń i sensu w życiu. Wszystko przestawiamy na jedno: efekt finalny, zrobienie zadania w stu procentach możliwie jak najbardziej idealnie. Wykonać plan minimum niczym roboty zatracając po drodze czerpanie przyjemności i prawdziwe przeżywanie.

To nie jest słabość! Leżenie na kanapie do góry brzuchem? 
Taaa, ale nie wrażliwość.
Wrażliwość nie równa się bezsilność. To nie synonimy. Nie wierzysz? Weź z półki ten zakurzony słownik wyrazów bliskoznawczych, który zwykle służy Ci za podstawkę pod kubek, tak tak ten w zielonej okładce. To prawda - bycie nieśmiałym może utrudniać tak wydaje się dziś niezbędną konieczność zabiegania o każdą pracę, ale nie jest całkowicie wykreślające możliwość jej otrzymania. To mit. Zagłuszając w sobie naszą sferę emocjonalną zabijamy pokłady kreatywności i możliwość spojrzenia na sprawę z innej strony, nie wyjdziemy dalej niż poza schemat, który jest już nudny i oklepany. 
Bądź sobie stokrotką 
(ale miej pod płatkami kolce)
Wiesz co zrobić, aby wasze poszewki na poduszkę znalazły się w wyposażeniu każdego domu, ale boisz się powiedzieć to głośno? Nie zabijaj swojej innowacyjności.
Wstydzisz się? Zacznij od tego... czy naprawdę masz czego? Pomyśl. Jeżeli odpowiesz przed sobą szczerze i odpowiedź jest negatywna. No cóż, masz swoją odpowiedź.
Mów o tym co Cię boli, do lustra, do pani rozdającej darmową gazetę na przystanku czy do pana dozorcy, który rano otwiera Ci drzwi wejściowe. Narzekaj, lamentuj. Myślisz, że ta wiecznie uśmiechnięta Asia też właśnie rano nie pokłóciła się kolejny raz z mężem z powodu zostawionego pudełka od pizzy pod łóżkiem o czym powiadomił ją zapach, który nie miał wiele wspólnego z nowo kupionym woskiem o zapachu pierników z cynamonem od Yancle Candy. Poszukaj pomocy na zewnątrz i otwórz się na innych. Zaufaj też... sobie. Swojej intuicji, swojej głowie. Wierz mi, że pani katechetka mówiąca, że ta dzisiejsza młodzież ma w niej tylko siano, a myśli bardziej brudne niż stół w mieszkaniu zamieszkałych przez pięciu studentów nie ma racji. Boisz się wychylić, przeraża Cię oceny innych? Słuchaj, oni i tak będą gadać! Zrobisz najlepszy projekt? ,,Phi, myśli, że jest taaaaki dobry niczym absolwent Harwardu, a skończył TYLKO Jagielloński", sknocisz go? ,,Wiedziałem, że ten dyplom kupił w sklepie za pięć złotych"Wizualizuj - co by było gdyby. Odważysz się - zyskasz. Wycofasz - stracisz szansę. Jestem pewna, że wyobraźnie macie bujną stąd pomyślcie o sobie na wielkim, mięciutkim fotelu z nogami na biurku w gabinecie przypominającym ten w Białym Domu. To potrafi zmobilizować nawet do tego, że zrobisz ten niewyobrażalny dla Ciebie krok i z Twoich ust na kolejnym spotkaniu firmowym wydobędzie się AŻ całe zdanie.
Nie porównuj się, skup na sobie. Zamiast wywieszać zdjęć nad lustrem zdolniejszych według Ciebie kolegów, kup sobie statyw do selfie i pstryknij sobie własne.

Nie daj sobie wmówić, że Twoja wrażliwość to Twoja wada. Może nią być tylko wtedy kiedy pozwolisz jej ograniczać w Tobie to co najlepsze. Zrób czary mary niczym wesoły okularnik w znanej angielskiej powieści i przekształć ją w Twoją największą zaletę. Zobaczysz, że osiągając sukcesy te wszystkie rekiny nagle zamiast kupować rękawice bokserskie, pójdą za Twoim przykładem i następnym razem kupią atłasowe rękawiczki! Z piórkami!

Czy Wy także boicie wyjść dalej niż dwa kroki od ściany narażając na widok innych?
Po której stronie lokujecie nieśmiałość - wada, a może jednak zaleta?
Znacie sposoby na wykroczenie poza bezpieczne mury gdzie tak cieplutko i wygodnie? :-)


Nowszy post Starszy post Strona główna

105 komentarzy:

 1. Do nieśmialośći można różnie podejść. czy wada niekoniecznie, czasem dziala na naszą korzyść. Ja raczej nieśmiała nie jestem, wszędzie mnie pełno i wszędzie pierwsza jestem. Czasem wolałabym taka nie być...hehe...wiec jak widać nie ma złotego środka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie może być to wadą jeżeli nas ogranicza. Jednak tę całą sferę emocjonalną można wykorzystać w dobry sposób i dzięki niej zaproponować coś czego nie odważyliby się inni. :-)

   Usuń
 2. Wrażliwość bardzo, ale to bardzo często utrudnia nam życie i oddala od sukcesu, ale tak jak piszesz - jeśli będziemy nią dobrze operować i nauczymy się jej nie nadużywać, to powinna wyjść nam na dobre :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Potrafi przeszkadzać, bo nie potrafimy często odważyć się wykonać ten pierwszy krok, jednak kiedy już go podejmiemy ta nasza strona może nam pomóc osiągnąć znacznie więcej. :-)

   Usuń
 3. ehh.. cieżki temat żeś podjęła. Ja osobiście jestem raczej bardzo nieśmiała osobą , ale tylko w sytuacjach gdzie właśnie jest przekrzykiwanie się i ludzie patrzą na Ciebie z góry, tak że odechciewa się wszystkiego. Czuję po prostu wstręt do ludzi bardzo często gdy widzę ten wieczny wyścig szczurów. Z nieśmiałością staram się walczyć ,ale w tym wszystkim raczej chodzi o brak poczucia własnej wartosci, która ciągle mnie zatrzymuje przed powiedzeniem czegoś,bo boje się że powiem źle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto z tym walczyć, bo nadmierna wrażliwość ogranicza! Jednak nie ma co zabijać jej w sobie, bo to piękna cecha... ;-) Trzeba się jednak otworzyć i walczyć o swoje!

   Usuń
 4. Ech... w dzisiejszym świecie to naprawdę trzeba mieć ten 'twardy zad'... nie tylko w pracy w korporacji, a nawet w małej firemce, a właściwie to ogólnie w całym życiu w obecnych czasach...
  Tak to już jest, ze skromne osoby, które mają wyczucie smaku, jakieś hamulce nie zajdą wyjątkowo daleko - dziś w cenie jest cwaniactwo i samozachwyt, ale świat niedługo doceni tych skromnych, ale będzie za późno...
  Końcowe rady bardzo trafne, jednak sama nie wiem czy prawdziwi wrażliwcy są w stanie uwierzyć we własne siły..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, twarda skóra zdecydowanie ułatwia życie i możliwość osiągania sukcesów. :-) Stąd ludzie tak często wyciszają w sobie wszelkie uczucia i emocje. Ma to plusy i minusy. Z jednej strony skuteczniejsze działanie, ale z drugiej zatracenie takiego naszego człowieczeństwa i odczuwania.
   Bardzo dziękuję. Mam nadzieje, jednak, że i tym najbardziej wrażliwym uda się uwierzyć po prostu w siebie. :-)

   Usuń
 5. Jak wrażliwość utrudniła mi życie... Dodać do tego nieśmiałość i katastrofa murowana ;) Dziś już trochę lepiej sobie z tym radzę, ale tego radzenia sobie nauczyły mnie właśnie porażki. Na ten moment staram się traktować moją wrażliwość jako zaletę, nie wadę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że radzisz sobie już z tym lepiej i jestem pewna, że rzeczywiście tak jest! :-)
   Traktuj jako zaletę i wykorzystają ją w dobry sposób, nie zatracając we wszystkim prawdziwej siebie. :-)

   Usuń
 6. Nic dodać kochana nic ująć po prostu napisałaś ten wpis świetnie ! :)
  Nie boję się wyjść do ludzi i staram się być odważna nie zważając na to co powiedzą ludzie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję!
   Warto się jednak otworzyć i odważyć, aby nie stracić dobrej szansy jaka się przytrafi. :-)

   Usuń
 7. Wbrew pozorom jestem nieśmiała (i zdecydowanie odczytuję to jako wadę), mam wrażenie, że każdego dnia z tą cechą walczę, chociaż czasem potrafi mnie zamurować (szczególnie gdy spotykam się z jakimś wybitnie bezczelnym zachowaniem), ale jak się już odblokuję, to nieźle sobie radzę;)
  Chyba najlepszym sposobem (jak dla mnie), żeby pokonać nieśmiałość, jest zdanie sobie sprawy ile w danej sytuacji, możemy stracić przez bierną postawę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bo to jest najlepszy sposób masz rację. :-) Wizualizacja utraconych szans może działać bardzo mobilizująco!

   Usuń
 8. Najtrudniej chyba zaufać sobie.... a jeśli chodzi o nieśmiałość to na swój sposób jest ona urocza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zgadzam się absolutnie, że jest w tym coś... pięknego. :-) Zwłaszcza w dzisiejszych powiedzmy sobie szczerze nieco ,,okrutnych" czasach. :P
   A zaufać sobie jest ciężej czasem niż innej osobie, bo najgorsze jest właśnie zawieść się na sobie. U innych często z góry zakładamy, że nas zranią, natomiast w siebie bardzo wierzymy i jeżeli coś nie będzie idealnie... boli bardziej. :-)

   Usuń
 9. Ja zazwyczaj uważam swoją nieśmiałość i wrażliwość za wadę.
  Dzisiaj jako 22 letnia kobieta jestem już nieco silniejsza, ale każdy ma swoje gorsze i lepsze dni. A wiadomo jak wygladają te gorsze...
  Myślę, że czytanie ostatniej części Twojego tekstu codziennie rano może stać się moją motywacją do uwierzenia w siebie. Takich artykułów szukałam ostatnio na portalach psychologicznych. A znalazłam u Ciebie, dzięki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za takie słowa, mam nadzieje, że faktycznie uda mi się trochę pomóc tym bardziej wrażliwym osóbkom! :-)
   Czasem trzeba po prostu swoje doświadczyć, aby nabrać twardszej skóry i to jedyna metoda. :-)

   Usuń
 10. Twardy zad, to mus dzisiaj w pracy, w każdej pracy z ludźmi... Pamiętam, jak jako wiotka, świeżo po studiach dziewuszka w moich pierwszych pracach byłam nieśmiała i cicha, nie warto! Życie uczy, ze zad, jak kamień, uśmiech i do przodu :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Mi jednak nieśmiałość przeszkadza. Na szczęście cały czas się rozwijam i mam z nią mniejszy problem niż kilka lat temu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nieśmiałość i brak pewności siebie zwykle powodują, że lubię taką osobę :) Za to tupeciarstwo i lizusostwo odpycha mnie na kilometr.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nieśmiałości nie traktuję już jak wadę,choć kiedyś tak myślałam. To część mnie, nie będę inna.:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja jestem niestety nieśmiała i za bardzo wrażliwa. Często kiedy wychodzę z domu biorę kilka głębszych oddechów i powtarzam sobie, że dzisiaj będę wredną zołzą, która niczym się nie przejmuje, czasem to pomaga ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja się cały czas uczę powściągać swoją wrażliwość, gdyż z nią nigdzie daleko nie zajdę. W tych czasach trzeba być twardym, nie miękkim.

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę że każdy ma w sobie dozę nieśmiałości ale środowisko w jakim przebywa uczy się tą wadę ignorować. Ja nie należę do osób nieśmiałych,nikt mnie za nią nie uważa ale w głębi jest tam gdzieś ta mała, wstydliwa Alusia ;-) Uważam również że ludzie wrażliwi nie nadają się do biznesu ani pracy w wielkiej korporacji. Takim osobom o wiele lepiej byłoby w środowisku artystycznym...

  OdpowiedzUsuń
 17. Wrażliwość to zaleta :) podpisuję się pod tym rękami i nogami :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja akurat mam "twardy zad" ale niestety zdarza mi się mocno porównywać z innymi ;) Pracuję nad tym i wierzę, że wielu dziewczynom pomogłaś tym postem :)

  OdpowiedzUsuń
 19. "Nie porównuj się, skup na sobie. Zamiast wywieszać zdjęć nad lustrem zdolniejszych według Ciebie kolegów, kup sobie statyw do selfie i pstryknij sobie własne"- wiele osób powinno sobie te słowa wziąć do serca :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nieśmiali zawsze mają pod górkę to samo wrażliwi ludzie. Czasami lepiej zbytnio się nie przejmować i tyle. Szkoda zdrowia.
  Bardzo podoba mi się twój styl pisania lekki i przyjemny jak zawsze :)
  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 21. Nieśmiałość można różnie odbierać. Wydaje mi się, że jeżeli nas ogranicza to jest to wada i trzeba nad tym pracować :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja na szczęście nie mam problemu z wychodzeniem ze strefy komfortu jednakże staram się to robić z umiarem i nie narzucać się innym swoją osobą. Po prostu wyrażać swoje zdanie będąc jednocześnie otwarta na zdanie innych. Co do nieśmiałości to nie uważam żeby to była wada. Z męskiego punktu widzenia wydaje mi się, że może to być nawet zaleta. Kobieta staje się wówczas bardziej tajemnicza. Ze swojego, kobiecego spojrzenia wiem jednak, że nieśmiałość może czasem utrudnić życie. Szczególnie w pracy myślę, że nieśmiała osoba może niestety zostać zdominowana przez bardziej przebojowe i pewne siebie osoby. Według mnie najlepszą metodą na wychodzenia poza mur jest pewien eksperyment opisany w książce Inteligencja emocjonalna w praktyce, gdzie autor radzi aby każdego dnia osoby pytały przypadkowo spotkaną osobę o różne rzeczy. Na początku zaczyna się od pytania o godzinę i stopniowo te zadania robią się coraz trudniejsze. Podobno bardzo skuteczna metoda w walce z nieśmiałością.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jest to również i mój problem, czasem mniejszy, czasem większy. Trzeba nauczyć się z tym zyć.

  OdpowiedzUsuń
 24. Kiedyś byłam nieśmiała, ale przeszłam swoją szkołę życia i dziś jestem silniejsza, ale z pewnością nie rozpycham się łokciami. Praca w korporacji by mnie męczyła, bo nie lubię się dostosowywać pod innych. Uważam, że dobrze jest być sobą i mieć swoje zdanie i nie dać sobie dmuchać w kaszę. Niestety żyjemy w takich czasach, że kiedy okażemy słabość to ludzie wejdą nam na głowę.

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetny post. Sama mam często problem z nieśmiałością wynikającą ze swojego zbyt niskiego poczucia wartości. Kiedy piszę coś do ogółu ludzi - nie ma sprawy, jednak kiedy ktoś czyta moje prywatne teksty cieszę się z tego, ale jednak z drugiej strony obawiam. Czasem się zwyczajnie wstydzę. Nie wiem od czego do zależy. Trzeba z tym walczyć choć nie ukrywam, że jest ciężko :) A wrażliwość? Niestety traktuje ją jak wadę u siebie z którą nie potrafię walczyć.
  ~ Muśnięcie Śmierci
  http://marzenieliterackie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 26. Nieśmiałość niekoniecznie jest wadą w wielu sytuacjach działa na naszą korzyść;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie jestem nieśmiała ale roztropna, cicha, miła i zazwyczaj potulna. I dostaję pranie po dupsku w pracy, wczoraj szef dołożył mi nową funkcję - zastanawiałam się całe popołudnie czy podołam. Stwierdziłam, że to przełknę.
  Dziś wróciłam z pracy z kolejną dodatkową robotą.
  Tak to jest jak się szczekać nie umie.. :/

  OdpowiedzUsuń
 28. Nieśmiałość w zależności od sytuacji może być wadą i zaletą. Ja ze swoją walczę i idzie mi całkiem nieźle :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie jest łatwo wygrać z pewnymi siebie osobami, kiedy samemu jest się nieśmiałym i boi się wyrazić własne zdanie. Ale warto. Nawet zachowując swoją wrażliwość można wyrażać swoje zdanie. Bez krzyków, bez przechwalania. Tak po prostu, wierząc w siebie i w to co się mówi. Pokonanie nieśmiałości i nabranie wiary w siebie to długi proces, ale wykonalny. Trzeba tylko chcieć i tak jak napisałaś skupić się na sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Nieśmiała i wrażliwa raczej nie jestem... ALE. No właśnie, moje ale - nie przepadam za pracą zespołową, właśnie obrazek z burzy mózgu, który tu przedstawiłaś, wyraźnie mi o tym przypomniał. Bo praca zespołowa najczęściej właśnie tak wygląda, jakieś prymitywy z ludzi wyłażą. Pracuję w zespole, więc widzę na codzień co się dzieje: wystarczy, ze szef wejdzie do pokoju, a już kilka par oczu wpatrują się w niego, co powie i do kogo. Załóżmy, wydaje mi polecenie, a reszta gorączkowo i w najwyższym pośpiechu szuka odpowiedzi na zadane mi pytanie i zanim szef skończy do mnie mówić, już zgłasza się ochotnik z odpowiedzią. To chore, dlaczego ludzie muszą się nieustannie ścigać, nie można po prostu robić swojej pracy bez łypania na biurko sąsiada? I co, ja w tym momence muszę też zacząć w to grać, mimo, że uważam, że to idiotyzm? Bo inaczej moje akcje spadną? Pewnie spadną. Dlatego marzę o wyskoczeniu z tego maratonu szczurów, chociaż nie jestem nieśmiała.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jak dla mnie nieśmiałość to wada ale jak się potrafi choć odrobinę wyjść z jej zasięgu to człowiek ma lepsze życie. Myślę jednak ,że ta nieśmiałość z biegiem czasu mija pod wpływem różnych doświadczeń w życiu ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Moim zdaniem nadmierna wrażliwosc to wada, ja np jestem bardzo ale to bardzo wrażliwa. Ale jezeli chodzi o moj interes który jest wazny to walcze o swoje. I nie kłóci się to z moja delikatna natura. Chyba jestem ta stokrotka z kolcami/Karolina

  OdpowiedzUsuń
 33. Wyścig szczurów to kiedyś był mój chleb powszedni,bez problemu dawałam radę,okupując to wszystko latami stresu. Nie warto...

  OdpowiedzUsuń
 34. Kochana nawet nie wiesz jak ja uwielbiam wchodzić na Twojego bloga i czytać tekst, który napisany jest świetnie, że aż chce się go czytać, niezależnie jak długi jest. Znam chyba taki 3-4 blogi.. Co do nieśmiałości, moim zdaniem to zarówno wada jak i zaleta, w zależności od sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 35. Dlatego zawsze uważałam, że nie nadaję się do pracy w korporacji. Nie byłabym dobra w takim wyściugu szczurów bo wolę dobrze wykonywać zlecone mi zadania niż wykłócać się o jakieś zlecenie. Nie poradziłabym się, a niestety, jak sama słusznie zauważyłaś, w dzisiejszych czasach jest to niezbędna cecha.

  OdpowiedzUsuń
 36. Nieśmiałość i wrażliwość niestety nieraz utrudniły mi życie... Ale robię postępy ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. ech, a ja właśnie utożsamiam moją nieśmiałość, wrażliwość z bezsilnością. Bo naprawdę utrudnia ona życie i to bardzo. Nie uważam ją za zaletę, chciałabym nie mieć miękkiego serca zanadto i twardej dupy, bo przez to często ludzie grają na moich emocjach, naiwności i mnie wykorzystują :( Ale cieszę się, bo jest progres do ubiegłych lat i robię się z dnia na dzien coraz bardziej asertywna! A Blog mi pomaga i to jak terapia :D Ba kto wie, może będę tak pewna siebie, że będę jeszcze miażdzyć innych wzorkiem :) Ponoc osobowość kształtuje się do 25 roku życia, ale mi się wydaje, że doświadczenie odwala robote i przejścia wszelakie w życiu. Najlepszym sposobem na wrażliwość jest się z nią zmierzenie, tak mi się wydaje. Ale jeszcze nie opracowałam genialnego przepisu, ale jak znajdę receptę to podzielę się z Tb :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Niech będzie ta nieśmiałość stokrotki :) Ale każda kobieta powinna czasami pokazać pazur :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Jestem nieśmiała ale... Pracuje z facetami, robię męską robotę wymagającą ... No nieważne, jestem jedyną kobietą w zespole... I nie daję się :).

  OdpowiedzUsuń
 40. Nigdy nie należałam do nieśmiałych, ale w korpo bym poległa - nie potrafię nic zrobić z chamstwem. jeśli ktoś podkłada świnie, ryje dołki to opuszczam szacowne towarzystwo

  OdpowiedzUsuń
 41. ja kiedyś byłam bardzo nieśmiała ale dzięki przebojowej koleżance stałam się innym człekiem:)

  OdpowiedzUsuń
 42. Uważam że każda wada ma w sobie część zalety, zależy kto jak
  na to spojrzy i jak damy innym do zrozumienia. Myślę że jestem trochę
  nieśmiała, ale pomimo tego nie mam problemów z nawiązywaniem znajomości :)
  na pewno wielka nieśmiałość może być wadą, raczej ogniste charaktery rządzą
  światem ale nieśmiali są słodcy i jeżeli zgadzają się na swoją wadę, nie mam nic
  przeciwko :)
  pozdrawiam cieplutko myszko :*
  ayuna-chan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 43. Mówi się, że w dzisiejszych czasach trzeba mieć właśnie twardy tyłek i nie przejmować się innymi osobami. Prawda jest jednak taka, że żadna skrajność nie jest dobra i trzeba umiejętnie balansować na tej krawędzi aby, któregoś pięknego dnia nie dać się zrobić w bambuko :P

  OdpowiedzUsuń
 44. Bardzo podoba mi się to sformułowanie ,,Bądź sobie stokrotką (ale pod płatkami miej kolce)". Za jego sens i za to, że stokrotki to moje ulubione kwiatki, ale to już moja subiektywna opinia. :D
  Artykuł - jak zawsze - świetny. Na usta aż cisną się słowa ,,Jeśli masz miękkie serce, musisz mieć twardą dupę" - i to chyba też super podsumowuje artykuł.
  Ja mam czasem z nieśmiałością problem. To znaczy hmmm… jestem bardzo, bardzo odważna, jeśli chodzi o wygłupy, czy zrobienie czegoś co kocham (typu mecze, prowadzenie zajęć na temat, na którym się znam), - zupełnie nie przejmuję się opinią innych (przykładowo - na kotowaniu pierwszoklasistów w październiku miałam wyjść na scenę i taka mini rywalizacja z innymi osobami o punkty dla własnej klasy, trzeba było pokazane ruchy taneczne wykorzystać do swojego mini układu - zrobiłam to w jak najzabawniejszy, najdziwniejszy sposób, bo liczy się zabawa i śmiech - punkty zgarnięte, śmiech sali - spoko :D), ale jeśli chodzi o coś poważniejszego to zdarza mi się, że głos mi się łamie, czy nie mam odwagi, no ale staram się nad tym pracować i jest coraz lepiej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 45. Hmm, ja jestem raczej nieśmiała, zawsze uważałam to za wadę, ale z drugiej strony chyba lepiej być nieśmiałą niz zachowywac się jak "rekiny", które opisałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 46. Hej. Nominowałam Cię do "Liebster Blog Award 2015". Zapraszam do zabawy. Pytania znajdziesz na moim blogu
  http://dziwnaalefajne.blogspot.com/2015/12/liebster-blog-award-2015.html

  OdpowiedzUsuń
 47. Nieśmiałość to wada, ogromna wada. Cieszę się, że się jej pozbyłam, bo kiedyś byłam taką, jak to się mówi "dupą z uszami", jako dziecko i wczesna nastolatka bałam się odezwać i na wszystko się zgadzałam. Ale na szczęście z tego wyrosłam. Niezachwiana pewność siebie, nawet po porażkach i dołkach, to najcenniejsza rzecz (cecha?) na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 48. Tak się zastanawiałam..zastanawiałam..i..jednak stwierdzę, że więcej można stracić będąc nieśmiałym...Nieśmiałość bardzo blokuje...myślę, że chodzi tu jeszcze o to...by być wrażliwym, dobrym i sprawiedliwym człowiekiem...czyż życie nie byłoby wtedy o wiele prostsze i piękniejsze? :) Pozdrawiaaaaam :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Nieśmiałość utrudnia życie i to bardzo, sama kiedyś byłam totalnie szarą myszką teraz już troszkę się to zmieniło. Czasem zazdroszczę ludziom odwagi i jak ja to mówi tego ich ADHD bo dzięki temu łatwiej im w życiu:)

  OdpowiedzUsuń
 50. Z natury jestem nieśmiała, ale jeśli wiem, że muszę "się odsłonić" bo inaczej nici z moich planów czy też marzeń, to to robię, choć zdecydowanie wolę żyć w swoim bezpiecznym świecie. Myślę, że umiarkowana nieśmiałość to zaleta, ale gdy jej za dużo wtedy już staje się wadą. :)

  OdpowiedzUsuń
 51. Nieśmiałość dla mnie równa się ze wstydem. A wstyd (jako uczucie) znajduje się na najniższym szczeblu wyższych poziomów świadomości Hawkinsa - według mnie zasłużenie. Na wstydzie tylko się traci. Nie ma wartości, którą wstyd mógłby pomóc nam osiągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 52. Nieśmiałość to jak dla mnie spora wada i od dawna z nią walczę.. z roku na rok jest coraz lepiej :) Tyczy się ona raczej osób starszych lub takich, na które mam negatywne nastawienie (czasami niepotrzebnie) ;)

  OdpowiedzUsuń
 53. Jestem ciekawa, czy jest ktoś kto uważa nieśmiałość za zaletę...
  Ja jestem nieśmiała, choć wydaje mi się, że mniej niż kiedyś. Ale to nie zmienia faktu, że wiele sytuacji jest dla mnie trudnych i stresujących. Mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz lepiej i będę coraz bardziej odważna.

  OdpowiedzUsuń
 54. Wiesz, z nieśmiałości można wyrosnąć. To życie nasz kształtuje. Ja wyrosłam z tego, byłam bardzo nieśmiała :) polubiłam Twojego FB i obserwuję. Mam nadzieję, że zrobisz u mnie to samo :)
  Klikniesz u mnie?

  http://fashionelja.pl

  OdpowiedzUsuń
 55. Wyzbyłam się jakiejś strasznej nieśmiałości i raczej jestem taka, że do diabła pójdę. Kiedyś byłam nieśmiała i uważam że dużo przez to traciłam :)

  OdpowiedzUsuń
 56. Wizualizacja to świetna metoda. U mnie się sprawdza.

  OdpowiedzUsuń
 57. JA jestem bardzo wrazliwy jednak jeśli chodzi o branżę kosmetyczną w której pracuję nie warto tego ukazywać trzeba być dobrym aktorem ...

  OdpowiedzUsuń
 58. Ja jestem piekielnie nieśmiała i zdecydowanie uważam to jako wadę! Zawsze mam problem z nowymi ludźmi...masakra :/ Zazdroszczę osobom pewnym siebie. Takim na pewno łatwiej w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 59. niestety jestem nieśmiała i się krępuję a wolałabym być bezczelna, bezczelni mają łatwiej

  OdpowiedzUsuń
 60. Kolejny genialny post! Normalnie jakbym o sobie czytała! Pracuję w nowej firmie od 2 m-cy, może jakoś bardzo nieśmiała nie jestem, ale trochę na pewno, a już zdecydowanie niepewna siebie i czasem trudno mi wydusić z siebie sensowne zdanie na zebraniach, ale ciągle się staram przełamywać te bariery, uczyć, przede wszystkim ciągle chcę się uczyć. Natomiast w żadnej korpo się nie widzę na dłużej, bo to faktycznie nie moja bajka :) Cały ten chaos, samozachwyt i wbijanie szpilek - nie rozumiem tego i nie pochwalam, wręcz mnie śmieszą ludzie, którzy w ten sposób postępują! Może do czegoś "dojdą", będą prezesikami w wielkim domu, ale bez prawdziwych przyjaciół, bez kochającej żony i skupieni tylko na sobie i pracy do końca życia. Ja tak nie chcę i nigdy nie chciałam :)
  Także chwała tym nieśmiałym i wrażliwym, bo chyba tylko dzięki nim ludzie się jeszcze nie powybijali co do ostatniej sztuki....

  OdpowiedzUsuń
 61. bardzo fajnie sie czyta twoje posty :)

  OdpowiedzUsuń
 62. Ja myślę że jestem osobą nieśmiałą ale mimo to nie przeszkadza mi to i nie uważam tego za wade :)
  Kochana pooklikasz? http://marijory.blogspot.com/2015/12/wishlist-z-shein-i-romwe.html bede mega wdzięczna!! :***

  OdpowiedzUsuń
 63. Jestem z pewnością zbyt wrażliwą osobą. Niestety to bardzo utrudnia życie.

  OdpowiedzUsuń
 64. Nieśmiałość- zależnie od sytuacji, czasem wada, czasem zaleta. Chociaż ja do nieśmiałych osób bym siebie już nie zaliczyła.

  OdpowiedzUsuń
 65. Nieśmiałość może i blokuje niektóre nasze wypowiedzi, własne zdanie czy też postępowanie w niektórych sytuacjach jednak lepiej być troszkę nieśmiałym niż całkowicie odważnym co może nas zgubić. Ja swoją nieśmiałość.. pokonałam? Myślę że tak i to w liceum, nie uważano mnie za osobę nieśmiałą lecz w głębi siebie, miałam swoją małą tajemnice nieśmiałości którą ukrywałam pod grubą skorupą odwagi. Niestety, takie śmiałe zachowanie często mnie gubiło i naprowadzało na niewłaściwą drogę. Teraz jestem odważna lecz w granicach rozsądku.
  Świetny artykuł!

  OdpowiedzUsuń
 66. Nie do końca tak jest, że ludzi wrażliwi, z wielkim sercem są mniej waleczni, po trafia dążyć do swego. Np mnie wielu szufladkuje, jestem totalnie nieodporna na piękno przyrody, często się wzruszam, staram się być dla ludzi pomocna, co jest widoczne; uznano, iż jestem delikatną romantyczką. Mnie do romantyzmu równie blisko co Conanowi do subtelności, a ckliwość zachodzi w konkretnych zjawiskach przyrodniczych, a nie na filmach romantycznych. Bliżej mi do bycia suką, niżeli delikatną dziewczyną szukającą miłości. A jednak nadal mylą mnie z aniołem. Pozory. Skuteczne zmylenie przeciwnika :P

  Jedno jest pewne, w dzisiejszym świecie trzeba mieć stalowy zadek, trzeba być obojętnym na wyścig szczurów, ale nie dać się wytrącić z właściwego toru po swój sukces, bo każdy z nas na niego zasługuje. Nieśmiała to ja byłam, jak miałam 10 lat.

  OdpowiedzUsuń
 67. Nieśmiałość uważam za wadę ale można ją przełamywać. Również uważam się za osobę nieśmiało ale staram się wbrew oporom realizować swoje marzenia, które niejednokrotnie wymagają aby przełamywać swoje obawy.

  OdpowiedzUsuń
 68. Każdy jest inny. Nieśmiałość trzeba przełamywać, ćwiczyć stopniowo.

  OdpowiedzUsuń
 69. Kiedyś byłam bardzo nieśmiała, dzisiaj już tylko trochę ;p Czasami przeszkadzało mi to w życiu a czasami uchroniło przed głupotą. Moja nieśmiałość zależy od mojego humoru, na prawdę, nie raz mam ochotę ubrać się w worek i przemknąć niezauważona przez miasto a czasami nie mam problemu żeby zagadać do nieznajomego lub upomnieć się o swoje. Chyba osiągnęłam równowagę :D

  OdpowiedzUsuń
 70. Ja najlepiej czuję się wśród znajomych. Lubie jednak poznawac nowych ludzi. Najgorzej jest jednak z wystąpieniami publicznymi. Wszyscy kierują na mnie swój wzrok, zapada cisza i... zapominam języka w gębie. W innych sytuacjach jednak nie jest źle- lubię ludzi, nowe doświadczenia rozmowy i chyba nie należę do nieśmiałych osób :)

  OdpowiedzUsuń
 71. Ja raczej należę do osób nieśmiałych i zdecydowanie jest to moja wada, ponieważ jakiekolwiek nowe zadanie wiąże się ze stresem, dodatkowo niestety jestem osobą która wszystkim bardzo się przejmuje no i już pies pogrzebany, no ale walczę z tym, a przynajmniej się staram.

  OdpowiedzUsuń
 72. Jeśli chodzi o mnie to odezwanie się w grupie ze swoim pomysłem czy wypowiedzenie własnego zdania będąc o nie niepytaną budzi we mnie lęk. Nie jest ze mną już tak źle jak kiedyś, ale sporo jeszcze przede mną pracy żeby wyzbyć się nieśmiałości w stopniu, który by mnie zadowalał.

  OdpowiedzUsuń
 73. Pracowitość i odpowiedzialność to dopiero utrudnia życie. Nawet jak masz wolne to myślisz o pracy choć wcale tego nie chcesz!

  OdpowiedzUsuń
 74. zdecydowanie żeby coś osiągnąć w dzisiejszych czasach trzeba mieć siłe przebicia i być pewnym siebie. czasami mam wrazenie ze nie ma miejsca na osoby delikatne, wrażliwe i niesmiałe.
  bardzo podoba mi sie jak piszesz :)
  http://dalenadaily.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 75. Aj ciężki temat. Wciąż próbuję pokonywać swoją nieśmiałość, a raczej brak wiary w siebie ale nie zawsze mi to wychodzi :)
  Dla mnie to niestety wada :D

  OdpowiedzUsuń
 76. Amazing post! Thanks for sharing:)

  irenethayer.com

  OdpowiedzUsuń
 77. Kiedyś było mnie wszędzie pełno i należałam raczej do tych otwartych. Jednak z wiekiem staję się coraz bardziej zamknięta i wiem, że coraz ciężej mi otworzyć się dla świata.

  OdpowiedzUsuń
 78. To są naprawdę świetne rady odnośnie całego dorosłego życia i staram się do nich stosować.

  OdpowiedzUsuń
 79. Zbyt duża wrażliwość czy wstydliwość to ogromna wada. Sama staram się być pewna siebie i zawsze mówić co myślę.

  Obserwuję.

  OdpowiedzUsuń
 80. Nieśmiałość na wielu stanowiskach to wada-niestety. Jak ktoś się boi opowiadać o swoich pomysłach to nigdy nie przekrzyczy-tych bardziej przebojowych. Praca w grupie-tak, ale zawsze ktoś jest liderem, a niestety to najczęściej lider się wybija-zawsze taka osoba zostanie zapamiętana jako rewelacyjne tło.

  OdpowiedzUsuń
 81. Niestety w życiu trzeba o wszystko walczyć, więc wrażliwość jest często oceniana jako wada.

  OdpowiedzUsuń
 82. Ja kiedyś byłam strasznie przeczulona na punkcie wszystkiego, większość rzeczy brałam zbyt do siebie a do płaczu nie potrzebowałam wiele. Na szczęście z tego wyrosłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 83. 'łubudu' :D jedno słowo, a potrafi wywołać uśmiech na mojej twarzy. Świetne porady, ja jestem osobą bardzo nieśmiałą i wstydzę się naprawdę wielu rzeczy. Porównywanie się jest jak dla mnie, niezwykle niszczące psychicznie :/

  OdpowiedzUsuń
 84. Zawsze byłam raczej nieśmiałą osobą, wolałam trochę z boku być wszystkiego, ale z wiekiem mi się trochę pozmieniało, a jak już urodziłam dzieci, to w ogóle mi się wszystko pozmieniało, może nie należę do najśmielszych osób na Świecie, ale do super nieśmiałych też nie. Wszystko zależy od sytuacji w jakiej jestem:) Nieśmiałość może bardzo utrudnić życie, ale zbytnia śmiałość też czasem nie wychodzi każdemu na dobre...

  OdpowiedzUsuń
 85. fajny wpis, wiele w nim prawdy :)

  OdpowiedzUsuń
 86. Ja to zazwyczaj jestem z tych spokojnych i schowanych w cieniu, ale przychodzą takie momenty, że walczę o swoje i nie dam sobie w kaszę dmuchać.

  OdpowiedzUsuń
 87. zgadzam się z przedmówczynią czytaj przedkomentarzową można byc stonowanym,wyważonym i zachowawczym,ale czasem trzeba pokazac na co nas stac:) i pozytywnie,stanowczo i z cała mocą:)złoty środek zawsze jest po środku:) ps. Super teksty

  OdpowiedzUsuń
 88. Ciekawy tekst. Podoba mi się ta "stokrotka z kolcami" :)

  OdpowiedzUsuń